Katastrofy na żywo

Data: 16 maja 2014
Kategoria:

Kroniki powojennej historii Polski odnotowują dziesiątki przypadków katastrof, które wstrząsnęły opinią publiczną kraju. Wstrząsy te miały różne zabarwienie społeczne, bowiem inne znaczenie miały katastrofy przed 1989 rokiem, kiedy upatrywano w nich oznak upadku systemu, inne zaś w czasach najnowszych gdy stanowią niezwykle istotną pożywkę dla niezależnych mediów. Jednak zawsze katastrofy miały cechę wspólną: element ciągu niezwykłych zbiegów okoliczności, które powodowały tragiczne konsekwencje.
Serial opowiada o kilkunastu katastrofach, które stały się częścią najnowszej historii Polski. Pokazaliśmy katastrofy, które rozegrały się nie tak dawno: wypadki samolotów wojskowych „Iskra” (w tym „najsłynniejszy” 11 Listopada 1998), wypadek rejsowego samolotu Airbus Lufthansy na Okęciu w roku 1996, pożar sali koncertowej w Stoczni Gdańskiej (1991), wypadek autobusu PKS pod Gdańskiem (1992). Nie zapominaliśmy o tych, które w społecznej świadomości zdążyły się „zestarzeć”, a do których dopiero teraz udał się odnaleźć. Katastrofa autokaru z górnikami nad Zalewem Żywieckim (1974), katastrofy górnicze (m.in. KWK „Wałbrzych” 1985) oraz najtragiczniejszy wybuch oparów benzyny w ładowni remontowanego statku w Stoczni Gdańskiej (1977). Innym i bardzo ciekawym tematem są katastrofy morskie statków handlowych np. „Leros Strenght” (1986).
Był to serial, ktory przyciągał widzów nie tylko walorami realizacyjnymi,ale przede wszystkim wspaniałą robotą dokumentacyjną. Przedstawialiśmy nie tylko zapis tamtych wydarzeń w relacjach „ocalałych” świadków i ratowników mogących odtworzyć przebieg akcji ratowniczej, a wszystko opieraliśmy o źródłowe materiały archiwalne:radiowe, telewizyjne, fotograficzne i prasowe.